رییس دادگستری اسلامشهر از روند کاهشی تعداد پرونده های حقوقی در این شهرستان خبر داد.

رییس دادگستری اسلامشهر از روند کاهشی تعداد پرونده های حقوقی در این شهرستان خبر داد.

رضا کمیلی مقدم پیش از ظهر سه شنبه در جلسه شورای اداری اسلامشهر با بیان اینکه پرونده های حقوقی در این شهرستان کاهش یافته است گفت:در سال ۹۴ تعداد ۲۶ هزار و ۵۳۷ پرونده، در سال ۹۵ تعداد ۲۴ هزار و ۱۷۰ پرونده و در سال ۹۶ نیز تعداد ۲۴ هزار و ۹۸۹ پرونده حقوقی به دادگستری اسلامشهر وارد شده است و به نظر می رسد که در پرونده های حقوقی ورودی با کاهش مواجه بودیم.

کمیلی مقدم اظهار داشت: معتقد هستیم هر چه مراجعه کننده به دادگستری کمتر باشد یعنی فضای اجتماعی، خانوادگی، اقتصادی و سیاسی بهتر است و با پرونده هایی که با موضوع اختلافات است کمتر مواجه می شویم.

وی افزود: مهمترین پرونده حقوقی که از همه فراگیرتر بوده، بحث مطالبه طلب است و این پرونده ها ناشی از این بوده که اشخاصی که بدهکار هستند دین خود را ادا نمی کنند.

کمیلی مقدم به فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: کسی که حق الناس به گردنش است امور واجبش هم تحت تاثیر قرار می گیرد، در قرآن و روایت معصومین تاکید موکد بر رعایت حق الناس است و من فقط حق الناس بر اساس امور مالی را عرض می کنم.

رییس دادگستری اسلامشهر گفت: اقامه قسط و عدل عدالت اجتماعی و ادا حقوق الناس عمده ترین اهداف بعثت تمام پیامبران است و در تمام ادیان توحیدی به موضوع ادا دین و بحث حق الناس کاملا تاکید شده است.

کمیلی مقدم به معنی آیه ۲۹ سوره نسا اشاره کرد و گفت: متاسفانه بخشی از دعاوی مطالبه طلب با موضوع ربا آمیخته و در اجتماع امروز بحث ربا رایج شده و آثار ویرانگر فردی و اجتماعی آن یک حقیقت روشن برای همگان است.

وی مشکل اصلی در بحث ربا را سختی اثبات آن دانست و افزود: در بحث اختلافات حقوقی ناشی از مطالبه طلب فوق العاده با مشکل اعتقاد ها، ایمان و در کل مبانی دینی و عدم انتظام مواجه هستیم.

رییس دادگستری اسلامشهر به الزام تنظیم سند رسمی اموال منقول و غیر منقول تاکید کرد و افزود: علی رغم این که افرادی که مکلف به انتقال سند هستند، گاهی این کار را انجام نمی دهند، این تعهد را انجام نمی دهند و در دادگاه مواجه با این نوع معضل مواجه هستیم.

کمیلی مقدم گفت: سند معامله مشخص است و کسی که ملکی را می فروشد شرعی و قانونی متعهد است تا سند را به نام شخص خریدار انتقال دهد.

وی افزود: دستگاه قضایی وظیفه دارند اختلاف ها، درگیری ها و مشکلات مردم را برطرف کنند اما علت این همه پرونده ریشه از کجا دارد باید مسئولین به این نکته بپردازند چرا که اگر مردم از نظر دینی و اعتقادی تقویت شوند هیچوقت در دستگاه قضایی با انبوه پرونده مواجه نخواهیم بود

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :