نشریات محلی در رباط کریم و بهارستان، روزهای خوبی را تجربه نمی کنند و از رونق این رسانه ها روز به روز کاسته می شود.

مشکلات مالی، رقابت های نابرابر و فراهم نبودن بستر اطلاع‌رسانی، به اذعان فعالان حوزه نشریات محلی رباط کریم و بهارستان، از مهم‌ترین دلایل تعطیلی یا چاپ نابسامان نشریات این منطقه است و می توان گفت که نبض نشریات محلی این دو شهرستان کند می زند.

نشریات محلی، رسالت بیان مشکلات و انعکاس مطالبات عمدتا اقتصادی و اجتماعی مناطق دور از مرکز را بر عهده دارند و تریبونی برای رساندن صدای مردم به گوش مسئولان ملی و کشوری هستند.

با آن‌که همگان براین باورند که این گروه از مطبوعات نقش مهمی در انعکاس نیازها و مشکلات زندگی افراد یک منطقه یا محله داشته و پویایی و رشد آن ها به توسعه کلی جامعه منجر خواهد شد، اما به‌ نظر می‌رسد کارکردهای مطبوعات محلی در این دو شهرستان هنوز شناخته نشده است و این نشریات با مشکلات زیادی دست به گریبانند، به‌نحوی که گاه ادامه فعالیت آن ها تحت‌ تاثیر مسائل ریز و درشت فراوانی است.

کاهش حمایت‌های دولتی، کمبود کاغذ، نبود آگهی‌های مناسب و سیر نزولی شمار مخاطبان، تنها گوشه‌ای از این مشکلات است که مرگ تدریجی این نشریات را به دنبال داشته است.

در مقطع کنونی ضعف مالی نشریه‌های محلی و فقدان سازوکارهای حمایتِ مالیِ جدی و مؤثّرِ دولتی ها، از مهم‌ترین عواملی ‌است که چراغ این نوع نشریه‌ها را، بدون سر و صدا، خاموش می‌کند.

در شهرستان رباط کریم و بهارستان بیش از ۱۰ نشریه محلی وجود دارد که قریب به اتفاق آن ها در تعطیلی به سر می برند.

Print Friendly, PDF & Email

این خبر را به اشتراک بگذارید :